Ο Mikel Azcona έγραψε ιστορία καθώς αναδείχθηκε ο πρώτος Βασιλιάς του Σαββατοκύριακου του PURE ETCR, στον πρώτο αγώνα της σειράς στη Vallelunga.

Ο Ισπανός οδηγός αρχικά πήρε τη νίκη στο Super Final A ξεκινώντας από την τελευταία θέση του γκριντ και εκμεταλλευόμενος τις ατυχίες των δύο οδηγών της Hyundai Motorsport N.

Αυτό που χρειαζόταν για να στεφθεί King of the Weekend ήταν να μην κερδίζει ο ομόσταβλός του, Matthias Ekstrom το Super Final B.

Ξεκινώντας τελευταίος, μετά τον αποκλεισμό του από το Round 3 Time Trial, ο Ekström ήταν σε εκπληκτική φόρμα, φτάνοντας στη δεύτερη θέση στον 4ο γύρο.

Χρησιμοποιώντας τα 40 δευτερόλεπτα του Power-Up, με το οποίο το CUPRA e-Racer ανέβηκε από τα 300kW στα 500kW, ξεκίνησε να μειώσει το κενό των δύο δευτερολέπτων από τον Jean-Karl Vernay της Hyundai Motorsport N.

Ο Σουηδός δεν κατάφερε να περάσει τον Γάλλο, τερματίζοντας 2ος για μόλις 0.781 δευτερόλεπτα, γεγονός που εξασφάλισε ότι ο Vernay κατέκτησε συνολικά 72 πόντους, ο Ekström 69 και ο Azcona 77.

Επόμενο αγωνιστικό διήμερο στη MotorLand της Αραγονίας στις 9-11 Ιουλίου.