Ο Lucas di Grassi κατέκτησε τη νίκη στο CBMM Niobium Puebla E-Prix, και μαζί με τον Rene Rast, σχημάτισαν ένα εντυπωσιακό 1-2 για την Audi Sport ABT Schaffler. Και οι δύο πιλότοι της Audi κατάφεραν με εξαίσιο τρόπο να ανέβουν στην κατάταξη και να υπερισχύσουν των υπολοίπων.

Ήταν ένας αγώνας που αρχικά έδειχνε ότι θα μπορούσε να μετουσιαστεί στην παρθενική νίκη της TAG Heuer Porsche, με τον poleman Pascal Wehrlein να ξεκινάει εντυπωσιακά. Ωστόσο οι αγωνοδίκες απέκλεισαν και τα δύο μονοθέσια της γερμανικής ομάδας, επειδή δε δήλωσαν τα ελαστικά τους. Αυτό το γεγονός έδωσε το 1-2 στους di Grassi και Rast, με τον Edoardo Mortara της ROKiT Venturi Racing να ολοκληρώνει το βάθρο.

Το αποτέλεσμα διατήρησε στην πρώτη θέση των πιλότων στον Robin Frijns αλλά ο νυν παγκόσμιος πρωταθλητής Antonio Felix da Costa μείωσε στους δύο βαθμούς με την 6η θέση που κατέκτησε.

Ο Frijns συγκρούστηκε με τον de Vries στο μέσο του αγώνα, και έλαβε ποινή 10 δευτερολέπτων. Η αγωνιστική δράση συνεχίζεται σήμερα με τον 9ο γύρο της Formula E στην ίδια πίστα.