Στην Αραγονία λαμβάνει χώρα το δεύτερο διήμερο του πρωταθλήματος με ηλεκτρικά αγωνιστικά αυτοκίνητα τουρισμού.

Ο Mikel Azcona συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο πρωτάθλημα PURE ETCR, μιας και επικράτησε στο 2ο γύρο στη Motorland. Ο Ισπανός οδηγός, μετά τη νίκη του στον 1ο γύρο του αγώνα, τέθηκε αντιμέτωπος με τον έτερο νικητή του Pool A, Rodrigo Batista και φεύγοντας δυνατά από την εκκίνηση πήρε ακόμα μία καρό σημαία με τον τερματισμό των 5 γύρων.

Με την επικράτησή του αυτή ο Azcona παραμένει αήττητος από το ξεκίνημα της σεζόν.

Στο Pool B ο Mattias Ekstrom κατάφερε να βγει νικητής ύστερα από μια σκληρή μάχη, βάζοντας τον εαυτό του στα φαβορί για να αναδειχθεί ο King of the weekend.

Όπως ο Azcona έτσι και ο Σουηδός οδηγός της Cupra X Zengo Motorsport πρώτευσε στον 1ο γύρο του σαββατοκύριακου. Στο 2ο γύρο αντιμετώπισε σε αγώνα 5 γύρων τον John Filippi της Hyundai Motorsport N.

Ακολουθούν την Κυριακή ο 3ος γύρος, που είναι αγώνας με αντίπαλο το χρονόμετρο για να διαμορφωθεί το grid του SuperFinal.