Ο Dorian Deslandes ήταν μια προσθήκη της τελευταίας ώρας στο RX2e για τον αγώνα στο Lohéac, αλλά το παιδί-θαύμα της Γαλλίας πρωταγωνίστησε από την αρχή στην παρθενική του εμφάνιση στη σειρά.

Το Σάββατο εντυπωσίασε γράφοντας τους ταχύτερους χρόνους στα πρώτα δύο προκριματικά και κατακτώντας την κορυφή της ενδιάμεσης κατάταξης. Από εκεί και πέρα, ο Deslandes  παρουσίασε μια ανεπανάληπτη εμφάνιση τόσο στον ημιτελικό όσο και στον τελικό, μετατρέποντας την pole position σε νίκη και στις δύο περιπτώσεις για να εδραιώσει μια εκπληκτική επιτυχία στο ντεμπούτο του, επικρατώντας αρκετών πρώην σταρ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Δύο από αυτούς βρέθηκαν με τον 18χρονο στο βάθρο. Κατά την επιστροφή του στο πρωτάθλημα, ο Reinis Nitišs-ο νεότερος νικητής του παγκόσμιου RX στην ιστορία-βελτιωνόταν συνεχώς στη διάρκεια του Σαββατοκύριακου, πρωτοστατώντας στον τρίτο προκριματικό και τελικά αμυνόμενος του πρωτοπόρου του πρωταθλήματος Guillaume De Ridder στον τελικό. Ο κορυφαίος αντίπαλος του Βέλγου, Jesse Kallio τερμάτισε τέταρτος, μπροστά από τον Αμερικανό Conner Martell και τον Σουηδό Isak Sjökvist.

Ο Cyril Raymond-ο οποίος κέρδισε τον τίτλο της σειράς RX2 στο Lohéac το 2017-δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό, αλλά ήταν πέρα ως πέρα περήφανος με το αποτέλεσμα του «δικού του παιδιού» Dorian Deslandes.

Επόμενος αγώνας για την ηλεκτρική σειρά του rallycross στην πίστα του Σπα, στο Βέλγιο, το διήμερο 9-10 Οκτωβρίου.